AMD ve NVIDIA, Oyuncu Bilgisayarlarını da Yapay Zekâ Bilgisayarlarına Dönüştürecek: Copilot+ Oyuncu Laptopları Geliyor!

Microsoft, birkaç hafta önce düzenlediği  Build geliştirici konferansı kapsamında Copilot Plus PC ismini verdiği, yapay zekâ odaklı yeni bilgisayarları temsil eden yeni markayı tanıtmıştı. Copilot+ PC’ler, yapay zekâ özelliklerinin NPU çipler yoluyla bilgisayarlara yerleşik olarak yer almasını sağlıyordu. Örneğin Recall ismi verilen Copilot+ PC kapsamında tanıtılan bir özellik, bilgisayarda ne yaptığınızı izleyip hatırlayabiliyor ve sizinle paylaşabiliyordu.

Şimdi ise bu konuda çok önemli bir açıklama NVIDIA ve AMD’den geldi. Şirketler, yakında Copilot+ Plus PC sınıfına girecek, yapay zekâ destekli oyuncu bilgisayarları geleceğini duyurdu. Bu cihazlar, RTX AI ismini alıyor.

İlk oyuncu Copilot+ oyuncu laptopları, ASUS ve MSI’dan gelecek

NVIDIA’nın aktardığına göre ilk Copilot+ oyuncu bilgisayarlarını çıkaracak şirketler ASUS ve MSI olacak. Şirket, GeForce RTX 4070 GPU’lara sahip bu bilgisayarların Windows 11’in yapay zekâ yeteneklerine sahip olacağını söylüyor.

Duyurulan dört adet cihazların isimleri şu şekilde: ASUS TUF A14 /A16 Copilot+, ASUS Zephyrus G16 Copilot+, ASUS ProArt PX13/P16 Copilot+, MSI Stealth A16 Copilot+. NVIDIA, bu cihazların AMD’nin Strix CPU’suna sahip olduğunu ifade ediyor. Ancak henüz AMD tarafından konuya ilişkin bir detaylı açıklama gelmedi. İlerleyen saatlerde geleceğini tahmin edebiliriz.

Dikkat çeken bir kısım ise yapay zekâ özelliklerinin eklenme zamanıyla alakalı. NVIDIA, cihazların “uygun olduğunda Copilot+ PC deneyimleri kazanacağını” ifade etmiş. Bu da Recall gibi özelliklerin cihazlar çıkar çıkmaz eklenmeyebileceğini, bunun yerine ileride gelebileceğini gösteriyor.

NVIDIA “yakında” dese de Copilot+ oyuncu bilgisayarlarının kesin çıkış tarihleri açıklanmadı. Ne zaman geleceklerini bilmesek de bu sınıftaki cihazların, oyun bilgisayarları kullanan müşteriler için çok yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir