Mehmet Şimşek Duyurdu! Yeni Bir Vergi Geliyor

Bakan Şimşek’in gündeme getirdiği ‘karbon ayak izinin vergilendirilmesi’ konusu tartışmalara neden oldu. AKP tarafından hazırlanan raporda, Yeşil Mutabakat’ın ve Paris İklim Anlaşması’nın baz alındığı belirtildi.

Türkiye gazetesinden EMRAH ÖZCAN’IN haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde yaptığı “Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor” açıklaması birçok tartışmayı beraberinde getirdi.

AKP Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Karbon Vergisinin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Antlaşması hedefi olan sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma hedefinin parçası olduğunu belirtildi.

Vergi ile birlikte fiyat artışı yaşanacağı ve ürün tüketiminin azalacağı, üreticilerin vergi sebebiyle daha az karbon salınımı yapan enerji kaynaklarına ve teknolojilerine yönelecekleri kaydedildi.

Karbon vergisi uygulamasının Türkiye’ye ekonomik etkilerinin de anlatıldığı raporda, Avrupa’nın Türkiye’nin doğal pazarı olduğu, Türkiye’nin ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını buraya yaptığına dikkat çekildi. Uygulamanın ilk bakışta Türkiye’deki sektörleri olumsuz etkileyecek gibi görünse de sadece Türkiye açısından değil, AB’ye ihracatta bulunacak tüm ülkeler açısından geçerli olacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir